Betón má v konštrukcií okrem nosnej funkcie často aj iné úlohy, napríklad zabezpečuje vodonepriepustnosť a ohňovzdornosť. Vodonepriepustnosť betónu bola v minulosti predovšetkým dôležitá pre hydrotechnické stavby, ale v posledných rokoch sa jej požiadavky rozšírili aj na konštrukcie, ktoré sú vystavené účinkom podzemnej vody.
Pre hydrotechnické stavby, ako sú hrádze a nádrže, je kritické, aby betón bol schopný odolávať tlaku vody a zabrániť prenikaniu vody cez štruktúru. Vodonepriepustný betón je preto v týchto prípadoch nevyhnutný na dosiahnutie dlhodobej stability a bezpečnosti stavby.
Okrem toho sa vodonepriepustný betón v súčasnosti využíva aj pri konštrukciách, ktoré sú vystavené účinkom podzemnej vody. To môže zahŕňať podzemné časti budov, podzemné garáže, pivnice a tunely. V týchto prípadoch je dôležité zabrániť prenikaniu vody, aby sa zachovala integrita a trvácnosť konštrukcie.
Celkovo je betón v stavebníctve multifunkčným materiálom, ktorý je schopný spĺňať rôzne požiadavky v závislosti od konkrétnej konštrukcie a jej prostredia.
Princíp bielej vane

Spôsoby izolácie podzemných priestorov v Nemecku

Prečo myslieť dopredu pri výstavbe monolitických vodotesných stien na špeciálne tesnenie do pracovných a dilatačných škár
Premýšľanie dopredu pri budovaní monolitických vodotesných stien so špeciálnym dôrazom na tesnenie pracovných a dilatačných spojov je kľúčové pre zabezpečenie dlhodobej funkčnosti, odolnosti a vodotesnosti konštrukcie. Tu sú dôvody, prečo je predvídavosť v tejto oblasti nevyhnutná:
Pracovné a dilatačné spoje:
Konštrukcie sa prirodzene rozširujú a sťahujú v dôsledku teplotných variácií a ďalších faktorov. Správne utesnené pracovné a dilatačné spoje bránia prieniku vody do týchto citlivých oblastí.
Integrita konštrukcie:
Prienik vody môže viesť k poškodeniu konštrukcie, ohrozujúc integritu stien. Účinné utesnenie spojov bráni vode v dosiahnutí vnútorných komponentov konštrukcie, ako sú napríklad oceľové výstuže, ktoré by mohli korodovať v prípade vystavenia vode.
Zlepšenie dlhodobej výkonnosti:
Sústredenie sa na detaily týkajúce sa vodotesnosti počas stavebného procesu zabezpečuje odolnú a dlhotrvajúcu konštrukciu. To môže znížiť potrebu častých opráv a údržby, čím sa nakoniec šetrí náklady počas životnosti budovy.
Minimalizácia budúcich opráv a nákladov:
Premýšľanie dopredu a investovanie do kvalitnej vodotesnosti počas výstavby môže výrazne znížiť pravdepodobnosť vodou súvisiacich problémov v budúcnosti. Tento proaktívny prístup pomáha minimalizovať potrebu drahých opráv alebo renovácií.
Prevencia pred plesňami:
Účinné utesnenie bráni vode vniknúť do stien, čím sa zníži riziko rastu plesní. To je dôležité nielen pre integritu konštrukcie, ale aj pre zdravie a pohodu obyvateľov.
V zhrnutí, zváženie opatrení na vodotesnosť, najmä v pracovných a dilatačných spojoch, počas počiatočnej fázy výstavby je proaktívnym a nevyhnutným prístupom.
Pomáha to predchádzať potenciálnym problémom, zabezpečuje dlhodobú funkčnosť konštrukcie a prispieva k celkovej kvalite a výkonnosti budovy.
Na riešenie tesnenia pracovných a dilatačných škár odporúčame tieto produkty z našej ponuky:
Tesnenie pracovných škár „doska-stena“:
Ako tesnenie pracovných škár styk doska stena navrhujeme Tesniaci obojstranný bitúmenový plech 160mm. Plech je umiestnený v doske v strede budúcej steny tak aby bol pri betonáži dosky zaliaty minimálne 40 mm.

Tesnenie pracovných škár „pracovná odstávka, doska-doska, stena-stena“:
Ako tesnenie na pracovné odstávky doska-doska navrhujeme Tesniaci a debniaci plech ABS. Plech sa vyrobí v rozmere debniacej časti o šírke rozostupu výstuží. K výstuži je priarmovaný tak, aby pri betonáži prvého celku nedošlo k jeho posunu. Tesniaci a debniaci plech ABS napájame na plech umiestnený po obvode priložením a zaistením spojkami.

Tento istý postup používame aj pri umiestnení stena-stena. Vždy sa napája na plech umiestnený po obvode.
Tesnenie plánovaných trhlín „stena-stena“:
Ako tesnenie plánovaných trhlín navrhujeme Tesniaci krížový plech ASS. Minimálna šírka trhacej časti je polovica hrúbky steny. Hustota plánovaných trhlín (vzdialenosť plechov) by mala byť „výška steny / 2 x hrúbka steny“, pričom utesnenú pracovnú odstávku považujeme za plánovanú trhlinu. Plech sa priarmuje k výstuži a zalieva obkročmo.

Opäť je dôležité prepojenie s tesniacim plechom po obvode. (viď. obrázok)
Tesnenie dilatačných škár:
Ako tesnenie dilatačnej škáry navrhujeme Tesniaci pás do dilatačnej škáry DA320mm. Pás je uložený pod výstužou tak, aby jeho stred (dilatačná bublina) bola umiestnená v strede dilatačnej medzery. Pás musí byť v celku po celej dĺžke dilatácie až nad úroveň uvažovanej vodnej hladiny.

Pri napájaní ďalšieho celku k existujúcej konštrukcii navrhujeme Rohový dilatačný tesniaci pás upevňovací.


Tešíme sa, že sledujete náš TEBAU blog.
